18. 3. 2017

Šlonská cmunda

surové zemiaky, soľ, korenie, mletá rasca, majoránka, stredne veľká cibuľa, cesnak, 1 vajce, hladká múka, varená údená krkovička, kyslá kapusta, bobkový list, nové korenie, celá rasca, pivo
Základom cmundy je cesto na „bramborák“. Lupnem sem, pre istotu, i recepis na toto cesto, pretože viem, že v Čechách sa bramborák pripravuje zo zemiakov varených. Teda: zemiaky (surové) nastrúhame na strúhadle a necháme chvíľu postáť, až pustí vodu, ktorú potom zlejeme. Do zemiakov šupneme soľ, korenie, rascu, majoránku. Nastrúhame jednu stredne veľkú cibuľu a prelisujeme cesnak. S korením a soľou to nepatrne preženieme, pretože zemiaková hmota do seba všetky ingrediencie tak nejako vcucne. Pridáme jedno vajce a postupne pridávame hladkú múku, až je cesto tak akurát na uplácanie placky. Cesto necháme chvíľu v kľude (opäť totiž pustí vodu, ktorú bude treba zliať) a na plátky si nakrájame údené mäsko. Najlepšia je domáca údená krkovička, ale i v markete zakúpená šiška údeného bude chutnať (kúpené údené doporučujem vopred uvariť). Ďalej si pripravíme kyslú kapustu, ktorú vrazíme do sita, prepláchneme studenou vodou a dáme variť spolu s jedným bobkom, guličkou nového korenia, rascou a soľou (do vody a do mäkka, samozrejme).
Teraz príde to hlavné. Údené, kapustu i cesto na bramborák máme. Teda vezmeme panvicu väčšej veľkosti, nalejeme na ňu olej, necháme ho poriadne rozpáliť a budeme piecť placky. Cesta dáme na panvicu presne toľko, aby sme placku nemali ani veľmi hrubú ani veľmi tenkú. Opečieme z jednej i druhej strany, zmiernime plameň a na jednu polovicu placky naložíme kapustu a na ňu položíme jeden až dva plátky údeného a potom placku preložíme tak, aby sme vytvorili vrecko s kapustou a mäskom vo vnútri. Pomaličky dopekáme, pretože chceme, aby bramborák bol na povrchu chrumkavý a údené s kapustou vo vnútri pekne prehriate. Takto postupujeme až do úplného vyčerpania všetkých surovín.

Žiadne komentáre: